а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доктринарен

доктринарниот
Вид збор: Придавка
Што се засновува на доктрина, што произлегува од доктрина.
Англиски: doctrinaire
Примери:
Доктринарни конфликти.
Доктринарна апстракција.
Изведенки
доктринарно прил.
Пример: Неговата проповед била доктринарно впечатлива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи