а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доктор

мн. доктори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 692
1. (едн.) Највисок академски степен што се добива со изработка и одбрана на значаен научен труд во определена област на науката.
Англиски: doctor Албански: doktor
Употреба: Образование
Примери:
Кандидатот се здоби со научен степен доктор по филолошки науки.
2. Лице што се здобило со таков научен степен.
Англиски: doctor Албански: doktor
Употреба: Образование
Примери:
Тој е доктор по филозофија.
3. лекар
Англиски: physician Албански: mjek
Употреба: Медицина
4. Лице што се разбира во нешто, што е добар познавач на нешто.
Англиски: expert Албански: njohës, ekspert
Употреба: Преносно значење
Примери:
Отецот беше доктор за вино.
Изрази
Почесен доктор - титула што се доделува на научен или општествен работник како признание за големите заслуги во областа на науката или на општествениот живот.
Изведенки
докторка ж.
мн. докторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК