а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докторува

докторуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се занимава со лекување, работи како лекар.
Англиски: doctor
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
Докторуваше во едно планинско село.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК