а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докторира

докторираат; докторирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 25935
Стане доктор на науки, положи докторски испит.
Англиски: to do a doctorate
Употреба: Образование
Примери:
Тој докторира пред две години.
Докторирал по психологија.
Изведенки
докторирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК