а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докрсти

(се) докрстат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане со крстење.
Англиски: cross
Употреба: Религија
Примери:
Двете жени се докрстија и излегоа од црквата.
Изведенки
докрстува несв.
(се) докрстуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК