а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докрои

докројат; докрој, докројте; докројав, докројаа, докроив, докроија; докројал, докроил; докројан, докроен; докроев, докроеја; докроел
Вид збор: Глагол, свршен
Крои, искрои до крај.
Англиски: tailor
Примери:
Шивачот го докрои фустанот и почна да го шие.
Изведенки
1. докројува несв.
докројуваат
2. докројување ср.
глаг. им.