а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докрајчи

докрајчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13227
1. Доврши, доведе нешто до крај.
Англиски: finish off Албански: përfundoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Доврши, доведе нешто до крај.
Тој знаеше дека задачата не ја докрајчи.
2. (се докрајчи) Се доврши, се доведе нешто до крај.
Англиски: end Албански: përfundoj
Примери:
Неговиот живот се докрајчи и тој беше заборавен.
Изведенки
1. докрајчува несв.
(се) докрајчуваат
2. докрајчување ср.
глаг. им.