а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докраен

докрајниот
Вид збор: Придавка
Што е сосема, до крај остварен, што е доведен до крај.
Англиски: final
Примери:
докрајна цел
Изведенки
докрајно прил.
Пример: Се почувствувавме докрајно отфрлени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК