а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докраде

докрадат; докради, докрадете; докрадов, докрадоа; докрал; (ќе) докрадев, (ќе) докрадеа; (ќе) докрадел; докраден
Вид збор: Глагол, свршен
Краде, искраде сѐ, до крај.
Англиски: steal
Примери:
Не успеа да го докраде дуќанот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК