а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докосне

докоснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Допре, дофати нешто.
Англиски: touch
Примери:
Се напрегаше да го докосне шишето со вино.
2. Засегне некого.
Англиски: touch
Примери:
Оваа работа го докосна повеќе отколку што мислеше.
Изведенки
1. докоснува несв.
докоснуваат
2. докоснување ср.
глаг. им.