а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докоси

докосат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со косењето.
Англиски: mow
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ја докосивме ливадата.
Изведенки
1. докосува несв.
докосуваат
2. докосување ср.
глаг. им.