а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докопа

докопаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со копањето.
Англиски: dig
Примери:
Ја докопавме пченката.
Изведенки
1. докопува несв.
докопуваат
2. докопување ср.
глаг. им.