а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доколе

доколат; доколи, доколете; доклав, доклаа; доклал; доклан; (ќе) доколев, (ќе) доколеа; (ќе) доколел; доколен
Вид збор: Глагол, свршен
Коле, исколе до крај.
Англиски: butcher
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК