а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доколеници

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 37505
Чорапи што достигнуваат до колена.
Англиски: knee-length sock
Примери:
Имаше црни доколеници од свила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК