а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докове

доковат
Вид збор: Глагол, свршен
Кове, искове до крај.
Англиски: forge, nail
Примери:
Докови ги клинците на штицата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи