а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доклинка

доклинкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49126
Дојде, стигне некаде со клинкање.
Англиски: hop
Употреба: Разговорно
Примери:
Одвај доклинка до својата постела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК