а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докине

докинат; докини, докинете; докинав, докинаа; докинал; докинат; докинев, докинеа; докинел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Кине, искине до крај.
Англиски: tear Албански: gris
Примери:
Ги докинав чорапите.
2. (се докине) Се кине, се искине до крај.
Англиски: tear Албански: gris
Примери:
Му се докинаа чевлите.
Изведенки
1. докинува несв.
(се) докинуваат
2. докинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК