а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докимологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Научна дисциплина што го проучува начинот на испитување и праведно оценување во училиштата.
Употреба: Образование
Примери:
Современата докимологија е дел од дидактиката.
Изведенки
докимолошки прид.
докимолошкиот
Пример: методичка докимолошка пракса