а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докај

Вид збор: Предлог
Ранг: 19529
1. За означување на приближен временски период.
Англиски: until
Примери:
Пазарот свршува докај ужина.
Општинските работи се наоѓале во рацете на малобројните Цинцари докај 60-тите години.
2. За означување на бројна приближност.
Англиски: about
Примери:
Ќе гледаш да купиш нешто поевтино, докај педесет денари.
Растојание меѓу редовите оставаат докај шеесет сантими.
3. Со просторно значење - до некое место, до некого.
Англиски: until
Примери:
Отиде докај чешмата.
Се прошетавме докај паркот.
Одовде докај нив не е далеку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК