а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докапе

докапат; докапи, докапете; докапав, докапаа; докапал; докапан; (ќе) докапев, (ќе) докапеа; (ќе) докапел; докапен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39113
1. Престане да капе.
Англиски: stop dripping Албански: ndaloj të pikoj
Примери:
Дождот докапе низ стреите.
2. Капе, искапе некого до крај.
Албански: pikon
Примери:
Одвај го докапав детето.
3. Се докапе, се капе, се искапе до крај.
Албански: pikoj deri në fund
Примери:
Се докапав со ладна вода.
Изведенки
докапува несв.
(се) докапуваат