а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доказ

мн. докази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1145
Непобитен факт, документ или податок со кој се утврдува вистинитоста на нешто.
Англиски: proof, evidence Албански: dëshmi
Примери:
Тоа е достатен доказ за херојство.
Докази има колку што сакате!
За оваа хипотеза нема сигурни докази.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК