а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доказен

доказни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13844
Што служи како доказ, што е убедлив, уверлив.
Англиски: proving Албански: dëshmi
Употреба: Правда
Примери:
Доказен материјал.
Доказна постапка.