а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дои

дојат; дој, дојте; доев, доеја; доела; доен; дојав, дојаа; доив, доија; дојала, доила
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6358
Храни бебе или младо животно давајќи му да цица.
Англиски: breast-feed
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК