а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисфрли

доисфрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Исфрли сѐ, сите до еден.
Англиски: throw
Изведенки
1. доисфрла несв.
доисфрлаат
2. доисфрлува несв.
доисфрлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи