а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисуши

доисушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исуши сосема, доволно.
Англиски: dry up Албански: përthaj mirë
Примери:
Алиштата се доисушија на сонцето.
2. (се доисуши) се исуши
Англиски: dry up Албански: thahet
Примери:
Алиштата се доисушија на сонцето.
Изведенки
доисушува несв.
доисушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи