а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистурка

доистуркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истурка се, сите до еден.
Англиски: push Албански: shtyn
Примери:
Ги доистурка кеглите.
2. Истурка нешто до определено место.
Албански: shtyn
Примери:
Го доистуркаа автомобилот од патот.
3. Заврши нешто, некоја работа со тешкотии.
Англиски: finish Албански: përfundoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ја доистурка работата.
Изведенки
доистуркува несв.
доистуркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК