а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистури

доистурат
Вид збор: Глагол, свршен
Истури нешто до крај, испразни.
Англиски: pour out
Примери:
Доистури го гравот од вреќата.
Доистури ја водата од шишето.
Изведенки
доистура несв.
доистураат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи