а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиструже

доистружат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Иструже се што било за стружење.
Англиски: plane Албански: gdhend të gjitha
2. Иструже до крај нешто што било за стружење.
Англиски: plane Албански: gdhend në tërësi
Изведенки
1. доистругува несв.
доистругуваат
2. доистружува несв.
доистружуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи