а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистрие

доистријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истрие сè.
Англиски: rub Албански: fërkoj
2. Истрие нешто сосема.
Англиски: rub Албански: fërkoj
3. (се доистрие) Се истрие сосема, доволно.
Англиски: rub Албански: fërkoj
Примери:
Се доистри самиот по раката.
Изведенки
1. доистрива несв.
доистриваат
2. доистријува несв.
доистријуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи