а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистресе

доистресат
Вид збор: Глагол, свршен
1. истресе сè
Англиски: shake Албански: shkund krejt
2. Истресе нешто до крај, убаво.
Англиски: shake Албански: shkund mirë
Изведенки
доистресува несв.
доистресуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи