а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистрезни

доистрезнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истрезни некого сосема, дотрезни.
Англиски: sober Албански: çdehem tërësisht, kthjellem
Примери:
Студениот воздух ги доистрезни свадбарите.
2. (се доистрезни) Се истрезни сосема.
Англиски: sober Албански: çdehem, kthjellem
Примери:
Кога го слушна тоа, се доистрезни.
Изведенки
доистрезнува несв.
(се) доистрезнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи