а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистреби

доистребат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истреби, исчисти нешто сосема, до крај.
Англиски: sift Албански: pastroj, çfaros
Примери:
Те молам, доистреби го гравот.
2. Отстрани, уништи сè, сите.
Англиски: exterminate Албански: largoj, çfaros
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го доистребивме непријателот од градот.
Изведенки
доистребува несв.
доистребуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК