а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистовари

доистовараат
Вид збор: Глагол, свршен
Истовари сѐ.
Англиски: unload
Примери:
Ја доистоварија стоката во камионот.
Изведенки
доистоварува несв.
доистоваруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи