а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисткае

доисткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исткае се што било за ткаење.
Англиски: weave Албански: end të gjitha
Примери:
Ги доисткав килимите за внуката.
2. Исткае нешто до крај.
Албански: end deri në fund
Примери:
Седна на разбојот и го доистка платното.
Изведенки
1. доисткава несв.
доисткаваат
2. доисткајува несв.
доисткајуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи