а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистече

доистечат
Вид збор: Глагол, свршен
Истече сосема, заврши со течењето.
Англиски: run out
Примери:
Виното од бурето доистече.
Изведенки
доистекува несв.
доистекуваат