а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистера

доистераат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55524
1. Истера, избрка се, сите до еден.
Англиски: drive away Албански: largoj të gjithë
Примери:
Жената ги доистера децата од пред зградата.
2. Истера некоја работа до крај, доистрае во некое настојување.
Англиски: drive away Албански: çoj deri në fund
Употреба: Преносно значење
Примери:
Си го доистера своето, не попушти.
Изведенки
доистерува несв.
доистеруваат