а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистанчи

доистанчат, доистенчи, доистенчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истенчи сосема до крај.
Англиски: thin out Албански: holloj shumë
Примери:
Баба ми ја доистенчи кората.
2. (се доистанчи) Се истенчи сосема.
Англиски: thin out Албански: holloj në tërësi
Примери:
Чорапите се доистенчија од носење.
Изведенки
1. доистенчи св.
доистенчуваат
2. доистанчува несв.
доистанчуваат