а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиспуши

доиспушат; доиспушил
Вид збор: Глагол, свршен
Испуши сѐ, до крај.
Англиски: smoke
Примери:
Ја доиспуши кутијата цигари.
Изведенки
доиспушува несв.
доиспушуваат