а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиспродаде

доиспродадат
Вид збор: Глагол, свршен
Испродаде сѐ, до крај.
Англиски: sell out
Примери:
Го доиспродаде имотот во селото.
Изведенки
доиспродава несв.
доиспродаваат