а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиспреде

доиспредат
Вид збор: Глагол, свршен
Испреде сѐ, до крај.
Англиски: spin
Примери:
Ја доиспреде волната.
Изведенки
доиспредува несв.
доиспредуваат