а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиспраша

доиспрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испраша за сè, до крај.
Англиски: question Албански: pyes deri në fund
Примери:
Стоевме уште со сосетката и ме доиспраша за сѐ и сешто.
2. Ги испраша сите.
Англиски: question Албански: pyes të gjitha
Примери:
Ги доиспраша и другите сведоци и донесе пресуда.
Изведенки
доиспрашува несв.
доиспрашуваат