а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиспразни

доиспразнат
Вид збор: Глагол, свршен
Испразни нешто до крај.
Англиски: empty
Примери:
Ја доиспразни чашата со вино.
Изведенки
доиспразнува несв.
доиспразнуваат