а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисправи

доисправат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исправи нешто или некого сосема.
Англиски: straighten Албански: drejtpj
Примери:
Крсто го доисправи клинот со чекан.
Наум се поткрена, а Денко го потфати и го доисправи.
2. (се доисправи) Се исправи сосема.
Англиски: straighten Албански: drejtohem krejtësisht
Примери:
Се доисправи да си го види синот.
Изведенки
1. доисправа несв.
(се) доисправаат
2. доисправува несв.
(се) доисправуваат