а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисполни

доисполнат
Вид збор: Глагол, свршен
Исполни до крај, сосема нешто неисполнето.
Англиски: fill out
Примери:
Останатиот простор го доисполнивме со разни дребулии.
Изведенки
доисполнува несв.
доисполнуваат