а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисплаче

доисплачат; доисплачи, доисплачете; доисплакав, доисплакаа; доисплакал; доисплакан; доисплачев, доисплачеа, доисплачел; доисплачен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Престане со плачењето.
Англиски: stop crying Албански: mbaroj së qajturi
Примери:
Ја доисплакавме старата куќа.
2. (се доисплаче) Се исплаче доволно, сосема.
Англиски: cry Албански: qaj deri në fund
Примери:
Вера се доисплака во својата соба.
Изведенки
доисплакува несв.
(се) доисплакуваат