а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисплати

доисплатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42014
Исплати нешто сосема, до крај.
Англиски: pay out
Примери:
Го доисплати кредитот за стан.
Изведенки
1. доисплаќа несв.
доисплаќаат
2. доисплатува несв.