а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиспие

доиспијат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47130
Испие сѐ што има.
Англиски: drink up
Примери:
Гостите го доиспија пивото.
Изведенки
1. доиспива несв.
доиспиваат
2. доиспивање ср.
глаг. им.