а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиспасе

доиспасат
Вид збор: Глагол, свршен
Испасе сѐ, до крај.
Англиски: graze
Употреба: Земјоделство
Изведенки
доиспасува несв.
доиспасуваат