а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доискрпи

доискрпат
Вид збор: Глагол, свршен
Искрпи сѐ што било за крпење.
Англиски: patch
Примери:
Го доискрпи фустанот.
Ги доискрпи маиците.
Изведенки
доискрпува несв.
доискрпуваат