а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доискриви

доискриваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искриви нешто до крај.
Англиски: bend Албански: lakoj, shtrembëroj
Примери:
Ја доискриви устата во знак на незадоволство.
2. (се доискриви) Се искриви до сосема крај.
Англиски: bend Албански: shtrembëroj, lakoj
Примери:
Столчето се доискриви од тежината.
Изведенки
доискривува несв.
(се) доискривуваат